PLANIRANJE SADNJE

Planiranje maslinika

Zemljište u masliniku treba biti dubinski preorano (rigolano) ili odrađeno bagerom, izvađeno korijenje i usitnjena zemlja. Ovdje smatramo da maslinik nije u kamenjaru gdje je potrebno koristiti površine između kamenja pa je teško dobiti red.
Prije sadnje maslina potrebno se odlučiti koje sorte po bujnosti ćemo saditi u masliniku i kako ćemo obrađivati masline (frezanje traktorom, moto kultivatorom, košenje, malčiranje, prskanje) jer prolaz kroz redove i okretanje za krajevima redova zahtijeva prostor. Ako sadimo jako bujne sorte onda razmake sadnje ćemo odrediti veće a za srednje bujne sorte određujemo manje razmake. Razmaci se planiraju za:
– jako bujne sorte: razmak između maslina 8 m, na rubovima parcele 4 m,
– srednje bujne sorte: razmak između maslina 6 m, na rubovima parcela 3 m,
– slabo bujne sorte: razmak između maslina 3 m, na rubovima parcela 2 m.
U našem primjeru za obradu koristiti će se klasični traktor od 40 do 55 KS koji se okreće unutar 3 metra a saditi će se srednje bujne sorte.
Za razmak po granicama parcele planira se 3 m, budući da je širina parcele 17 m izračuna se: 17 -3-3=11m. Za razmak između redova uzeti ćemo 5,5 metara: 11/5,5=2 reda +1=3reda

Planiranje maslinika

Za broj maslina u redu izračuna se iz dužine parcele 76 metara. 76-3-3=70 /6=11 + 1 krajnja = 12 maslina. Ostane još 4 metra koja se podijele na krajeve ili se ostavi na jednom kraju radi boljeg pristupa parceli s autom, traktorom već kako je parcela okrenuta.
Kada su se odredile pozicije sadnica potrebno je znati gdje je jug a gdje sjever radi sadnje oprašivača sa južne strane. U ovom primjeru postavila se levantinka s južne strane iako su sve masline samooplodne osim lecciane.
Ova tablica gore je osnovni plan sadnje. Ukoliko se želi povećati broj maslina a time i isplativost maslinika moguće je svaki red (u bijelo polje) ubaciti sadnica slabo bujne masline. U tom slučaju broj maslina po redu povećava se za 33 tj. po redu za 11 novih maslina. Budući da većina tih slabo bujnih maslina rađa već u drugoj godini povećava se rodnost maslinika. Kada glavne masline narastu da ova slabo bujna maslina počinje smetati potrebno je izvaditi i prenijeti na drugo mjesto ili prodati.
Umjesto sadnje maslina u glavnim redovima sadnja se može obaviti između redova po dužini unakrsno pa je izgled da će doći do diranja krošnji vremenski duži. U ovom drugom izboru broj se povećava za 22 masline.
Na ovaj plan može se nacrtati navodnjavanje kap po kap ako je moguće kao i u polja maslina pisati važne podatke o maslini.

Sadnja maslina

Nakon napravljenog plana sadnje maslina pristupa se nabavci sadnica i iskopavanju rupa sa sadnju. Iskopavanje rupa ako je zemlja dobro prerađena ne predstavlja poseban problem jer nije potrebno kopati velike i duboke rupe. Zemlji u rupama treba dodati humusa kupljenog za drvenaste biljke i izmiješati. Na takvu pripremljenu rupu saditi sadnice da zemlja pokrije zemlju koja je došla sa sadnicom. U rupe ne stavljati umjetna gnojiva, domaći gnoj niti prešana gnojiva. Uz sadnicu obvezno je staviti plastični kolac koji nije jako krut da se sadnica njiše na vjetru tako da ima prirodno okruženje. Nakon sadnje zemlja se lagano pritisne i zalije sa 10 – 15 litara vode da se zrak iz rupe istjera i da se zemlja priljubi uz zemlju sadnice. Sadnja se može obaviti od listopada pa sve do travnja iako je preporuka što ranije da sadnice do proljeća već razvijaju korijenje u okolno zemljište.
Sadnice se pognoje sa jednim kg prešanog gnojiva za masline nakon sadnje ili prije kiše koje se lagano zakopa ali ne smije biti blizu sadnice za više od 10ak cm. Slijedeće gnojenje ponoviti u ožujku ili travnju prije pupanja, te uz prešano gnojivo dodati i 10ak dag super fosfata tj. fosforno gnojivo koje pomaže u rastu korjenova sustava koji također mora biti posut 10 cm dalje od stabljike.

Scroll to Top