NAVRTANJE MASLINA

Kada nismo zadovoljni jednom voćnom vrstom (npr. maslinom) koja već raste možda i više godina može se navrtanjem na postojeće grane (tzv. podloge) navrnuti nova sorta masline tako da se iskoristi postojeći korjenov sustav a navrnuta grančica (plemka) ukoliko se primi na podlogu raste kao nova sorta.  

Sa sorte koju ćemo nacijepiti uzima se plemka tj. 1dno godišnja grančica od koje je moguće napraviti plemku, a mora sadržavati spavajuće pupoljke. Plemke se mogu uzimati (tijekom siječnja, veljače i ožujka prije kretanja sokova) i prije vremena cijepljena te ih držati u vlažnim uvjetima (zamotane u najlonske vrećice) u hladnjaku.

Navrtanje postojeće sorte masline najbolje je na visini podloge od 30 do 60 cm a neke voćne vrste može se nacijepiti i do 1,2 metra u visinu.

Vrlo bitne radnje koje je potrebno napraviti je cijepljene obaviti što je moguće prije da na otvorenim mjestima ne dolazi do oksidacije i isušivanja te kada je postavljena plemka da se rezovi i otvorena mjesta na podlozi i plemki dobro zavežu i premažu voćnim voskom kako bi se ispod cijepljenog mjesta spriječilo isušivanje i postavio vakuum između podloge i plemke kako bi se omogućilo kolanje sokova a time i zacjeljivanje rane, probijanje pupa i nastavak rasta plemke.

Ukoliko je velika vrućina i insolacija u doba navrtanja može se koristi neko sjenilo oko cijepljenog mjesta i plemki najčešće aluminijska folija koja ne propušta sunce i zadržava vlažno okruženje.

VRSTE NAVRTANJA

Navrtanje na rascjep

Navrtanje na rascjep radimo kada je podloga debela od 1,5 do 5 cm pa se rascijepi nožem uz pomoć čekića ili drugim alatom na dvije pole i u taj rascjep se ubace po jedna plemka na svaku stranu u rascjep uz koru tako da se kambij (dio između kore i drvenastog dijela) podloge i plemke dodiruju. Podlogu od ispod rascjepa do visine gdje je napravljen rascjep u koji su umetnute plemke potrebno je dobro omotati trakom za navrtanje ili drugim vezivnim sredstvom. Premazivanje voskom svih dijelova na podlozi i plemki koji su prerezani ili zarezani.

Ova vrsta cijepljenja može se koristiti i prije nego sokovi u podlozi počnu kolati a i kada su sokovi već u kolanju i kora se odvaja na podlozi. Može se koristiti od početka travnja pa do konca lipnja jer nakon toka sokovi već uspore kolati.

Navrtanje na usjek

Navrtanje na usjek koristimo kada imamo širu i stariju podlogu gdje je kora previše debela,  od 10 pa na više cm. Alatom se na podlozi napravi isječak kore i drveta i na to mjesto postavi plemka. Često se postavi na tako široke podloge veći broj plemki već prema Čvrsto se stegne vezivom i premaže dobro voćnim voskom.

Vrijeme ove vrste navrtanja može se koristi od početka travnja pa sve do konca lipnja.

Navrtanje na koso

Navrtanje na koso je možda najviše korišteno posebno za tanje podloge. Podloga i plemka je odrežu na jednu stranu pod kutom od 45 stupnjeva. Poželjno je da podloga i plemka budu iste debljine ali obvezno je spojiti kambij podloge i plemke. Rez je potrebno da bude ravan i gladak kako bi sljubljivanje plemke i podloge bilo olakšano. Potrebno je vezivanje i voskom prekriti sve moguće pore da ne dolazi do isušivanja.

Vrijeme ove vrste navrtanja može se koristi od početka travnja pa sve do konca lipnja.

Navrtanje na jezičak

Navrtanje na jezičak isto kao i na koso samo se na kosini i podloge i plemke napravi zarez / jezičak tako da se plemka i podloga spoje i same se pridržavaju i olakšavaju zamotavanje mjesta trakom za Navrtanje. Obvezno koristiti vosak.

Sve ostalo vrijedi kao i kod cijepljenja na koso.

Navrtanje pod koru

Navrtanje pod koru 

Navrtanje pod koru često se koristi kada podloga krene sa sokovima i kora se lagano odvaja. Ova vrsta cijepljenja najčešće se koristi kod navrtanja maslina i postiže se veliki postotak uspjeha. Dobro je postaviti više plemki na pojedinu granu pa je rizik od ne primanja manji.

Vrijeme ove vrste navrtanja može se koristi od početka svibnja pa sve do konca lipnja.

Sve ostalo vrijedi kao i ostale.

Navrtanje na pupoljak

Navrtanje na pupoljak može se koristi za sve voćne vrste i sa pupoljcima jednogodišnjih plemki ili sa ovogodišnjim ljetorastima. Ovo je jako korisna metoda jer ukoliko Navrtanje jednom od gore navedenih metoda ne bude uspješno može se ponoviti Navrtanje na pupoljak. Teži postupak je kod debljih podloga i debele kore koju je teško rastvoriti ali ima i takvih varijanti.

Može se koristi spavajući pupoljak s drvenastim dijelom ili samo pupoljak bez drvenastog dijela ukoliko se drvo može odstraniti. Zarezivanje na podlozi obično se radi na tanjim granama s tanjom korom bez da se prereže grana. Tek kada se pupak primi i počne fazu rasta potrebno je skratiti granu kako se pupoljak ne bi osušio.

Ova vrsta cijepljenja može se koristi od početka kolanja sokova pa se do završetka kolanja sokova što znači od početka svibnja pa do konca rujna ili čak do polovine listopada

Scroll to Top